HS Girls Basketball 13-14

DSC_0001Top Row: Parker Town
Second Row: Jordan Usry, Jewel Schroeder
Third Row: Faith Weber, Taylor Barker, Allison Wolfe
Fourth Row: Laura Rasch, Ashley Lampson, Kylie Hurt, TJ James
Fifth Row: Mina Silvey, Miranda Silvey, Sarah Bellar, Michaela Hall, Sarah Hines

2013 – 2014 Girls Basketball Roster

Number Name Class Height
00 Parker Town 10 5’5″
1 Allison Wolfe 9 5’5″
2 Michaela Hall 12 5’7″
3 Jewel Schroeder 10 5’4″
10 Faith Weber 9 5’5″
11 Miranda Silvey 12 5’6″
12 Kylie Hurt 10 5’6″
13 Emily Smith 12 5’8″
14 Jordan Usry 9 5’5″
15 Sarah Hines 11 5’6″
20 Mina Silvey 11 5’5″
21 Laura Rasch 11 5’6″
22 TJ James 12 5’7″
23 Taylor Barker 10 6’0″
25 Ashley Lampson 10 5’8″
45 Sarah Bellar 12 5’8″
 
Head Coach: Cody Mast
Assistant Coach: Renae Triboulet
Athletic Director: Dana Taliaferro
Principal: Juli Young
Superintendent: Bert Moore
Cheer Sponsor: Crystal Houchin
Cheerleaders: Moriah Gillespie, T.J James, Brinn Ledford, Sabryn Noll, and Parker Town
Manager: Jasmine Coble

 

2013 – 2014 Girls HS BB Schedule
Date Opponent Location Time Results
Dec. 6 Cedar Vale/Dexter Cedar Vale  4:00 P.M JV: Lost 7-15
Var: Lost
27-51 
Dec. 10 Wildcat Tournament Vs. Olpe Marmaton Valley  4:00 P.M  JV: Lost
14-59
Var: Lost
10-45
Dec. 12 Wildcat Tournament Vs. Northeast Arma Marmaton Valley  4:00 P.M  JV: lost 3-23
Var: Lost
45-49
Dec. 13 Wildcat Tournament Vs. Marmaton Valley Marmaton Valley  7:00 P.M  JV: Won 13-6
Var: Won
36-14
Jan. 7 Fredonia West Elk  4:00 P.M  JV: Lost
0-35
Var: Lost
39-47
Jan. 10 Caldwell Caldwell  4:00 P.M  JV: Lost 4-37
Var: Lost
26-40
Jan. 14 Central Burden  4:00 P.M  JV: Lost 6-12
Var: Lost
38-46
Jan. 17 Oxford West Elk  4:00 P.M  JV: Lost
38-46
Var: Lost
33-41
Jan. 18-25 SCBL Tournament TBA/Ark City  TBA  TBA
Jan. 18 Play-In SCBL Vs. Oxford Oxford  11:30 A.M  Var: Won 39-30
Jan. 20 1st Round SCBL Vs. Sedan Sedan  5:30 P.M  JV: Lost 12-18
Var: Lost 27-39
Jan. 23 2nd Round SCBL Vs. Cedar Vale/Dexter Ark City  5:30 P.M  Var: Lost 38-47
Jan. 25 Finals Vs. Udall Ark City  9:00 A.M  Var: Won  45-33
7th Place
Jan .28 Cedar Vale/ Dexter West Elk  4:00 P.M  Var: Won
34-28
Jan. 31 South Haven West Elk  4:00 P.M  Var: Loss
43-37
Feb. 7 Yates Center Yates Center  6:00 P.M  Var: Loss
33-28
Feb.11 Elk Valley West Elk  4:00 P.M  Var: Won
45-16
Feb. 14 Argonia West Elk  4:00 P.M Var: Loss
62-33 
Feb. 18 Sedan Sedan  4:00 P.M Var: Loss
43-37 
Feb. 21 Udall Udall  4:00 P.M Var: Loss
32-28 
 Feb. 24 Flint hills   Flint hills 4:00 P.M  Var: Won
38-27 
Feb. 25 Central West Elk  4:00 P.M  Var: Won 37-32
Mar. 3 St. Mary’s Colgan St. Mary’s Colgan  TBA Var: Loss
46-29 
Mar. 12-15 State Tournament TBA  TBA TBA